Akademia Muzyczna w Łodzi to nowoczesna uczelnia o bogatym dorobku, otwarta na nowe formy rozwoju oraz promocji kultury i edukacji muzycznej. Wysoki poziom kształcenia w Akademii potwierdzają liczne sukcesy jej studentów i absolwentów, w tym prestiżowe stypendia oraz nagrody zdobywane na międzynarodowych i krajowych konkursach muzycznych. Bogata oferta dydaktyczna Akademii obejmuje ponad 50 specjalności na czterech wydziałach. Od niedawna oferuje studia, m.in. w specjalnościach jazzowych, a także kompozycję muzyki filmowej, choreografię, wokalistykę estradową, musical, dyrygenturę chóralną i symfoniczno-operową, realizację dźwięku, produkcję muzyczną oraz kierunek muzyka w mediach.
Akademia zapewnia swoim studentom możliwość wszechstronnego rozwoju, dając szansę uczestniczenia w projektach realizowanych przez zespoły artystyczne działające w Uczelni: orkiestrę symfoniczną, orkiestry kameralne, orkiestrę barokową, big band i klasyczną orkiestrę dętą oraz chóry. Akademia ściśle współpracuje z Filharmonią Łódzką im. A. Rubinsteina, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Łodzi oraz innymi instytucjami w mieście i regionie.
Jednocześnie Uczelnia unowocześnia i rozbudowuje swoją infrastrukturę dla większego komfortu obecnych i przyszłych studentów. W 2013 roku została uroczyście otwarta nowo wybudowana Sala Koncertowa ze znakomitą akustyką, wysokiej klasy systemem do nagłaśniania i nagrywania dźwięku, profesjonalnym studiem nagrań i bogatym zapleczem dydaktycznym. Z początkiem roku akademickiego 2014/2015 został oddany do użytku nowoczesny budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej, w którym znajdują się m.in. biblioteka, fonoteka, laboratorium dźwięku i wyspecjalizowane pracownie muzyczne. Najnowszą inwestycją w infrastrukturę Uczelni była kompleksowa rekonstrukcja i rewitalizacja Pałacu Karola Poznańskiego, czyli głównej siedziby władz Uczelni.
Dlaczego warto studiować w Akademii Muzycznej w Łodzi?
ELASTYCZNY PROGRAM STUDIÓW
Akademia stosuje europejski system punktów ECTS ułatwiający uznawanie zaliczeń przedmiotów lub części studiów na innych uczelniach krajowych i zagranicznych. Dzięki systemowi ECTS studenci tej samej specjalności zaliczają w toku nauki różne, samodzielnie wybrane przedmioty. Studenci Akademii mają możliwość wyboru nie tylko przedmiotów kształcenia ogólnego, jak na innych uczelniach (np. filozofia, socjologia kultury, dodatkowy lektorat języka obcego), ale i zajęć praktycznych (np. kameralistyka, ilustracje muzyczne). Uczelnia jest przygotowana do realizacji indywidualnego programu nauczania dla osób niepełnosprawnych.
WYKWALIFIKOWANA KADRA
Akademia zatrudnia wysokiej rangi specjalistów prowadzących mistrzowskie klasy gry na instrumentach oraz klasy kompozycji i rytmiki. Wykłady z zakresu teorii muzyki prowadzą doświadczeni pedagodzy o znaczącym dorobku naukowym.Dzięki dużej liczbie samodzielnych pracowników naukowych, w tym profesorów tytularnych. Uczelnia posiada uprawnienia do przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Studenci Akademii biorą udział w życiu koncertowym Uczelni: w koncertach orkiestry symfonicznej, smyczkowej, fletowej i klasycznej orkiestry dętej, chóru uczelnianego, chóru gospel, big bandu, zespołu perkusyjnego, zespołów rytmiki oraz grupy tancerzy „Pracownia Fizyczna”. Co roku Uczelnia przygotowuje przedstawienia operowe, operetkowe, musicalowe i taneczne.
UCZYMY, JAK UCZYĆ INNYCH
Poprzez równoległą naukę w Studium Pedagogicznym studenci zdobywają kwalifikacje pedagogiczne zgodne ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
WSPÓŁPRACA ZAGRANICZNA
Uczelnia uczestniczy w programie Erasmus+, co umożliwia każdemu ze studentów podjęcie nauki w ramach stypendium na jednej z ponad 60 uczelni partnerskich, m.in. we Włoszech, na Litwie, Słowacji, w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji i Belgii. Akademia rozwija kontakty międzynarodowe również jako długoletni członek Europejskiego Stowarzyszenia Konserwatoriów i Akademii Muzycznych (AEC). Uczelnia jest również członkiem the European Opera Academy – międzynarodowej platformy edukacyjnej poświęconej sztuce operowej. Na podstawie indywidualnych umów Uczelnia współpracuje również z chińskimi konserwatoriami, agencjami edukacyjnymi i ośrodkami kultury (m.in. w Pekinie, Chengdu, Szanghaju i Xiamen).
KURSY MISTRZOWSKIE
Dopełnieniem programu studiów są kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych artystów z kraju i zagranicy oraz seminaria, warsztaty i wykłady zmienne. W czasie wakacji Uczelnia organizuje „Letnią Akademię Muzyki” dla uczniów, studentów i absolwentów średnich szkół i uczelni muzycznych z Polski i zagranicy.
DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
Program studiów wzbogacają ogólnopolskie konferencje naukowe oraz sesje naukowo-artystyczne. Rezultatem tej działalności są wydawane przez Akademię książki, nuty i płyty CD z interpretacjami pedagogów i studentów.
SUKCESY STUDENTÓW
O wysokim poziomie kształcenia w Akademii świadczą nagrody studentów i absolwentów, zdobywane na wykonawczych i kompozytorskich ko0nkurdsach w kraju i za granicą.
STYPENDIA
Akademia przyznaje studentom stypendia socjalne oraz stypendia dla osób niepełnosprawnych. Studenci wyróżniający się w nauce otrzymują stypendia rektora dla najlepszych studentów.