Łódź

OFF Piotrkowska

To miejsce jest kwintesencją Łodzi kreatywnej. Jeżeli szukacie miejsca gdzie chcecie dobrze się bawić, zasmakować fajnych potraw, kupić designerskie ciuchy to musicie koniecznie tam zajrzeć. OFF Piotrkowska to kulturalno-rozrywkowa przestrzeń zapełniona przez kluby, kawiarnie, pracownie architektów, projektantów, butiki z niebanalnymi ubraniami, księgarnię, wydawnictwo i mini-skatepark.

OFF – albo się kocha albo nienawidzi, albo spodoba Ci się osobliwa architektura i atmosfera albo nie, ale to miejsce musisz odwiedzić. Tu się bywa, tu się kreuje, tu się żyje!

OFF Piotrkowska uwodzi bywalców w każdym wieku, w weekendy tłumy przyciąga na koncerty m.in. klub DOM, klubokawiarnia Spaleni Słońcem, popularne ATO Ramen czy afrykańska knajpa Meg Mu, oraz wiele innych ciekawych i niespotykanych miejsc. W weekendowe przedpołudnie nie jest jednak dużo luźniej, min. za sprawą Eko Targu, czy doskonałych śniadań w Drukarni, Spółdzielni czy Mitu.

Manufaktura

To niewątpliwie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsce w mieście, zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Z jednej strony to ogromny kompleks handlowy z ponad 250 sklepami oraz butikami znanych i cenionych marek. Z drugiej strony to mnóstwo innych atrakcji: jak kina, muzea, teatr, studio tańca, kręgielnia, klub fitness, ścianka wspinaczkowa, strefy zabaw dla dzieci, zimą lodowisko, a boisko do piłki plażowej i sama plaża latem. Poza tym prawie 40 restauracji i kilka obiektów prowadzących usługi kosmetyczne i fryzjerskie.

Całość dopełniają liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe organizowane na ogromnym trzy hektarowym rynku. Nad Manufakturą góruje ekskluzywny Hotel Andel’s mieszczący się w największym budynku kompleksu fabrycznego, zaś majestatu dodaje pałac rodziny Poznańskich, często nazywany „łódzkim Luwrem”. Na rynku znajduje się ponadto najdłuższa w Europie fontanna.

Przyjdź i zobacz jak Manufaktura napędza Łódź, czym urzeka będąc jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców Łodzi i regionu.

Ulica Piotrkowska + kluby studenckie

Słyszysz Piotrkowska – myślisz Łódź! Kiedyś trakt wiodący do Piotrkowa Trybunalskiego stanowił oś miasta, dziś wciąż pełni rolę kręgosłupa, głównego deptaka i to właśnie według Piotrkowskiej określa się położenie poszukiwanych miejsc. W czasie spaceru warto podnieść głowę i podziwiać piękne, zabytkowe, odnowione kamienice będące elementem historii miasta. Swoje miejsce znalazły tu także markowe sklepy, kawiarnie i restauracje.

„Pietryna” to jednak przede wszystkim główny cel weekendowych wypadów „do miasta”. W piątek czy sobotę ruch na ulicy po godzinie 21.00 jest znacznie większy niż we wszystkich pozostałych dniach tygodnia. Znajduje się na niej ponad 100 pubów, zaś w sezonie letnim kolorowe ogródki gastronomiczne tworzą niesamowity klimat i zachęcają do odpoczynku.

Na „Pietrynie” odbywają się liczne festyny, jarmarki, happeningi artystyczne oraz imprezy sportowe i kulturalne. Jednym z takich wydarzeń cyklicznych wydarzeń jest „Light Move Festival - Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła” – to dźwięk, muzyka, kolor, tożsamość miasta w jednym miejscu. Tego nie da się opisać to po prostu trzeba zobaczyć!

Tylko na „Pietrynie”  spotkasz Tuwima na jego słynnej ławeczce, posłuchasz ulicznych grajków, skosztujesz lokalnych przysmaków i kupisz pamiątki.

Życie studenckie poza Piotrkowską toczy się również we wszystkich pubach, klubach, restauracjach i knajpkach studenckich Lumumbowa i osiedla akademickiego Politechniki, gdzie często imprezy trwają do białego rana.

Koncerty – Atlas Arena, Wytwórnia, Wima

Student nie tylko nauką żyje i aby się od niej oderwać potrzebuje od czasu do czasu fajnych koncertów i wydarzeń. W Łodzi znajdzie co najmniej kilkadziesiąt miejsc z interesującą ofertą.

Na pewno w pierwszej kolejności trzeba wymienić Atlas Arenę, jedną z największych hal sportowo-koncertowych w Polsce, która od kilku lat przyciąga fanów muzyki polskiej i zagranicznej, na koncerty takich gwiazd jak m.in. Sting, Eric Clapton, Iron Maiden czy Depeche Mode.

Niemalże codziennie z muzyką na żywo spotkasz się również w słynnym klubie Wytwórnia. W dawnych halach zdjęciowych łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych realizowany jest największy łódzki projekt artystyczny. Jednego wieczoru jest klubem koncertowym, drugiego sceną teatralną, następnego nastrojowym pubem. Ogromnym atutem Klubu Wytwórnia jest doskonała akustyka hal. Klub jest połączony światłowodem z innymi łódzkimi instytucjami kultury, co daje możliwości bezpośredniej transmisji internetowej.

Miejscem dla Młodych stworzonym przez Młodych jest WI – MA, strefa działań alternatywnych w pofabrycznej przestrzeni przy al. Piłsudskiego. Mieści się tu centrum muzyczne, pracownie plastyczne oraz pracownia konserwatorska grupy filmowców.

Kompendium wiedzy na temat wydarzeń organizowanych w naszym mieście znajdziecie na stronie Łódzkiego Centrum Wydarzeń

Centra handlowe czyli gdzie robić w mieście zakupy?

Zakupy w Łodzi nigdy nie są nudne! Na terenie miasta zlokalizowanych jest kilka dużych centrów handlowych. Wśród nich warto wymienić cztery największe: wcześniej wspomnianą Manufakturę, Galerię Łódzką, Port Łódź i Sukcesję. Oferują one nie tylko możliwość zrobienia zakupów w sklepach z najlepszymi markami odzieżowymi i obuwniczymi, ale są również popularnymi miejscami spotkań i rozrywki.

Łódzkie tereny zieleni

W Łodzi znajduje się kilkadziesiąt parków i skwerów, z czego 11 parków publicznych uznano za zabytki kultury. Największe łódzkie parki to park Piłsudskiego (Park na Zdrowiu), Poniatowskiego, Mickiewicza (Park Julianowski), Źródliska i 3 Maja. W większości parków znajdują się akweny wodne oraz miejsca wydzielone do rekreacji. W weekendy (i nie tylko), przy ładnej pogodzie w parkach możemy spotkać bardzo wielu spacerowiczów poddających się biernemu lub aktywnemu wypoczynkowi. Więcej informacji o poszczególnych łódzkich obiektach oraz ich dokładną lokalizację znajdziecie na uml.lodz.pl/czas-wolny/zielen-i-rekreacja/parki-i-zielence/

Warto również wspomnieć o obiektach takich jak Ogród Botaniczny czy Ogród Zoologiczny.

Od 2008 roku działa TME Polówka czyli impreza filmowa, podczas której w różnych łódzkich lokalizacjach (m.in. w Parku Julianowskim czy Parku na Zdrowiu) można obejrzeć seanse filmowe w plenerze. Inicjatywa działa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi oraz sponsorów, partnerów i patronów medialnych.