Łódź

Łódź to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. Na terenie miasta znajdują się liczne muzea, galerie, teatry, kina, a także filharmonia. Coraz częściej do Łodzi przyciągają odrestaurowane kamienice i rezydencje przemysłowców – zabytki architektury secesyjnej i eklektycznej, a także wyjątkowe muzea. Wśród nich warto wymienić m.in. jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Kanału „Dętka”, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Sztuki ms i ms2 z unikatową na skalę europejską kolekcją sztuki współczesnej.

Turystycznym atutem miasta są również unikatowe w skali Europy zespoły pałacowo–przemysłowe, np. Karola Scheiblera na terenie Księżego Młyna. Nie sposób przejść obojętnie obok symbolu miasta, jakim jest pałac Izraela K. Poznańskiego, w którym mieści się obecnie Muzeum Miasta Łodzi, a obok niego tętni handlowym i kulturalnym życiem Manufaktura. Aby poznać tradycje Łodzi filmowej trzeba koniecznie wybrać się do sławnej Szkoły Filmowej, Muzeum Bajki Se-ma-for, Muzeum Kinematografii czy pospacerować Aleją Gwiazd na Piotrkowskiej.

Cyklicznie odbywają się tu międzynarodowe  festiwale, m.in. Festiwal Łódź Czterech Kultur, Łódzkie Spotkania Baletowe, Forum Kina Europejskiego Cinergia, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Explorers Festiwal, Łódź Design Festival, Light.Move.Festival, Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit czy Międzynarodowy Festiwal Fotografii.

Wielką atrakcję turystyczną stanowi Piotrkowska – reprezentacyjna ulica miasta, na której po prostu trzeba być. To znany i najdłuższy w Europie (4,2km) trakt handlowy i rozrywkowy z setką pubów, klubów i restauracji, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

W OFF Piotrkowska – najmodniejszym obecnie punkcie na kulturalnej mapie Łodzi – powstała przestrzeń dla oryginalnych klubów, kawiarni, ekskluzywnych butików, salonów projektantów mody i designerów, wystaw oraz koncertów. Tym samym stare fabryczne mury stały się miejscem rozwoju kultury, sztuki i kreatywnego biznesu.

Doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w Łodzi może być też wycieczka szlakiem, znanych już w kraju i na świecie, łódzkich murali. Niektórzy uważają, że Street Art to nie sztuka. Jednak po przyjechaniu do Łodzi i zobaczeniu Miejskiej Galerii Sztuki Ulicznej, każdy powinien rozwiać te wątpliwości. Wielkoformatowe malarstwo, tworzone bezpośrednio na elewacjach budynków, przez największych światowych artystów tej specjalności zawitało do Łodzi za sprawą fundacji Urban Forms. Dzięki tej grupie zaangażowanych pasjonatów o Łodzi w kategorii street artu mówi się już na całym świecie, a efektem ich działalności jest szlak turystyczny poświęcony łódzkim muralom.

Na trasie znajduje się ponad 30 wielkoformatowych malowideł. Szlak nie ma wytyczonej stałej trasy zwiedzania. Posiłkując się mapą można wybrać najbardziej optymalną dla siebie drogę, w zależności od tego, w jakiej dzielnicy się znajdujemy. Poruszamy się tak naprawdę po wielkiej galerii, jaką jest miasto.